Císař František Josef I. Nastoupil na rakouský a český trůn v revolučním roce 1848. Zprvu nebyl Čechy příznivě hodnocen, ale dlouhá léta jeho stabilní vlády, (až do roku 1916), přinesla českým zemím rozkvět. Za jeho vlády došlo mimo jiné k výstavbě železniční sítě. Před sto lety byla naplánována výstavba železniční trati Litomyšl – Polička, bohužel její výstavbu znemožnily válečné události v letech 1914 – 1918. Neuskutečněnou železniční trať připomíná jenom pískovcový kilometrovník vzdálený 60 m jižním směrem a 4 m kolejí na Kněžství v blízkosti Sebranic 3 km jižně.
Vyhlídka Františka Josefa I. také odkazuje na manévry, které se uskutečnily v roce 1889 na Velké straně, v blízkosti Lubné. Tehdy asi 40 000 vojáků c.k. rakouské armády cvičilo ve vzdálenosti 3 km od vyhlídky a František Josef I. pak manévry osobně ukončil. Stal se tak nejvyšším představitelem státu, který se dostal nejblíže k tomuto místu.
Jako připomínku této události jsme zbudovali Měsíční vyhlídku s císařským křeslem, která je připravena pro každého, kdo by se chtěl podívat na místa, která jsou významná z pohledu historie našeho kraje.
Měsíční vyhlídka Františka Josefa I.
nadmořská výška základny: 457 m n.m
nadmořská výška vrcholu : 459 m n.m.
nadzemská výška: 2 m
porost: měsíček lékařský
finační náklady: nízké
slavnostní otevření: 25.června 2011
zbudoval: spolek SAN Sebranice
26.3.2010 natáčela v Sebranicích Česká Televize malou reportáž o činnostech našeho spolku. Nahrávka je součástí pořadu Náš venkov a díl s naším příspěvkem se vysílal 8.5.2010.
V sobotu 26. září 2009 se Vavřinec Toulovec z Třemošné zůčastnil Pochodu rytíře Toulovce, akce pořádané Klubem turistů Litomyšl.
Během procházky se svojí družinou prošel část budislavských skal a setkal se s mnohými poutníky, kteří tudy v den akce procházeli, s jednou skupinkou se i nechal vyfotit. Taky samozdřejmě zkontroloval místa, kde dříve pobýval a loupil. Jak asi víte bohatým bral a chudým dával.
Spolku archaických nadšenců byly zadány restaurátorské práce smírčího kříže ze Sebranic. Kříž byl v minulosti umístěn v kamenné zíďce na Karlově. Na toho místo byl už renovovaný umístěn opětovně při příležitosti otevření Naučné stezky po Sebranicích s názvem "Sebranice v historii a současnosti". Zídku vystavěl Spolek archaických nadšenců z vlastní iniciativy na přibližném místě, kde byl kříž umístěn po dlouhá léta než se ztratil.